Dziedzictwo Kulinarne

Region Warmii, Mazur i Powiśla jako pierwszy w Polsce kilka lat temu przystąpił do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Była to odpowiedź na wszechobecną kulturę żywienia typu fast -food i ogólnie dostępną żywność przemysłową, wysokoprzetworzoną. Celem sieci jest odszukiwanie i promocja produktu regionalnego – wyrobu lub usługi, z którą utożsamiają się mieszkańcy, produkowanej lub świadczonej w sposób nieprzemysłowy, na małą skalę, przyjazny dla środowiska i z surowców dostępnych w tym regionie. Sieć ma wyjątkowy charakter, ponieważ skupia jednocześnie restauracje, sklepy farmerskie, jak również producentów i przetwórców. Jest to jedyna sieć w swoim rodzaju, ponieważ jej koncepcję i logo można spotkać w całej Europie. Biała czapka kucharska na błękitnym tle, jako logo sieci ma charakter międzynarodowy i stała się symbolem wysokiej jakości usług i dobrego smaku w miejscach, gdzie się pojawia.

Restauracja Łabędzi Ostrów od 2011 roku także jest członkiem sieci Kulinarnego Dziedzictwa Warmii, Mazur i Powiśla.

„Przez żołądek do serca” - to ludowe porzekadło przyświeca nam w codziennej pracy naszej restauracji. Postawiliśmy na kuchnię, która ma przybliżyć smaki tego regionu i pokazać, że to co tradycyjne jest niezwykle smaczne i przede wszystkim zdrowe. Wykorzystujemy produkty pochodzące z regionu Warmii i Mazur, od lokalnych producentów i hodowców. Korzystamy z bogactwa, które skrywają mazurskie jeziora. Każdego dnia kupujemy świeże ryby między innymi sandacza, okonia, sielawę, szczupaka w gospodarstwie rybackim oddalonym od restauracji zaledwie o 500 m.

W naszej karcie menu motyw przewodni stanowią dania, które od kilkudziesięciu lat gościły na stołach ludzi zamieszkujących te tereny i stały się już niekwestionowanym dziedzictwem kulinarnym tego regionu.

Plińce z pomoćką, kakor, dzyndzałki, sauerklopsy czyli klopsy królewieckie, eintopf - to dania przygotowywane w naszej restauracji, które pozwolą Państwu poznać niezwykłość, różnorodność i wspaniały smak dawnych Mazur.

Zapraszamy na wędrówkę w odkrywaniu dobrego tradycyjnego smaku w naszej Restauracji.